Konkurence a Musk drtí Teslu?! Co to znamená

Tesla

Tesla  je americká společnost specializující se na výrobu elektromobilů, energetických úložišť a solárních panelů. Od svého založení v roce 2003 se Tesla stala synonymem pro inovace v automobilovém průmyslu a hráčem, který významně ovlivnil směr vývoje elektromobility. V posledních letech však společnost čelí řadě výzev, včetně rostoucí konkurence, politických kontroverzí spojených s jejím CEO Elonem Muskem a měnících se tržních podmínek.

Historie a vývoj společnosti

Tesla byla založena v roce 2003 Martinem Eberhardem (“Martin Eberhárdem) a Marcem Tarpenningem (Makrem Tarpeningem), přičemž Elon Musk se připojil k týmu jako hlavní investor a předseda představenstva v roce 2004. Prvním vozidlem společnosti byl sportovní elektromobil Tesla Roadster, uvedený na trh v roce 2008. Následovaly modely jako Model S (sedan), Model X (SUV), Model 3 (kompaktní sedan) a Model Y (kompaktní SUV). Tyto modely si získaly popularitu díky svému designu, výkonu a dojezdu na jedno nabití.

V roce 2019 se Tesla stala největším výrobcem elektromobilů na světě a tuto pozici si udržovala několik let. V roce 2024 ji však přeskočila čínská společnost BYD (BIWAJDI), která se stala největším producentem elektromobilů globálně. Ale BYD není tématem tohoto videa, tak zpět k Tesle a její

Finanční výkonnost(i)

Finanční výsledky Tesly v posledních letech ukazují na dynamický růst, ale také na určité výzvy. V roce 2023 dosáhla společnost tržeb ve výši 96,773 miliardy USD s čistým ziskem 14,997 miliardy USD. V roce 2024 tržby mírně vzrostly na 97,690 miliardy USD, avšak čistý zisk klesl na 7,130 miliardy USD. Tento pokles zisku lze přičíst několika faktorům, včetně zvýšených provozních nákladů a rostoucí konkurence na trhu s elektromobily. 

Je také důležité poznamenat, že ačkoli Tesla stále dominuje na americkém trhu s elektromobily, její podíl na trhu se snižuje v důsledku rostoucí konkurence,  změn v preferencích spotřebitelů a třeba taky z důvodu politické angažovanosti Elona Muska? Jaký dosah může mít jeho politická angažovanost? 

(Politické kontroverze a jejich dopad)

Elon Musk, jakožto výrazná osobnost a CEO Tesly, se v posledních době stále více angažuje v politice, což mělo významný dopad na vnímání značky Tesla. Jeho podpora německé krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) vedla k poklesu registrací vozidel Tesla v Německu o 76 %, a to navzdory celkovému nárůstu prodeje elektromobilů v zemi. A jak je tomu v USA? Tyto politické kontroverze mají přímý dopad na prodeje společnosti i tam. V únoru 2025 klesly prodeje Tesly v USA o téměř 6 %, přičemž modely jako Cybertruck a Model 3 zaznamenaly největší pokles. 

Muskova blízkost k bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho následné zapojení do Trumpovy administrativy rovněž vyvolaly protesty a negativní publicitu po celém světě. Tyto politické vazby odrazují některé potenciální zákazníky, zejména ty s liberálním smýšlením, od nákupu vozidel Tesla. Průzkumy ukazují pokles obliby Tesly mezi liberálními a demokratickými voliči v USA. 

(Ale) Co to znamená pro investory?

Tesla je stále technologickou společností s obrovským potenciálem, zejména pokud dokáže udržet náskok v oblasti autonomního řízení, bateriových technologií a energetických úložišť. Nicméně investoři by měli brát v úvahu několik faktorů:

  1. Konkurence a marže – Rostoucí konkurence od čínských a evropských automobilek může Tesle nadále ubírat tržní podíl. Pokud bude Tesla nucena snižovat ceny svých modelů, může to negativně ovlivnit ziskovost.
  2. Diverzifikace příjmů – Tesla se snaží expandovat mimo automobilový průmysl, například do robotiky, umělé inteligence a energetiky. Projekty jako Tesla Bot nebo rozvoj solárních technologií mohou být dlouhodobě zajímavé, ale investoři by měli sledovat, jak rychle a efektivně se podaří tyto technologie monetizovat.
  3. Politická rizika – Muskova aktivita na sociálních sítích a jeho politická rozhodnutí mohou mít významný dopad na vnímání značky. Pokud by Tesla přišla o podporu určitých segmentů zákazníků, mohlo by to mít negativní dopad na prodeje.
  4. Makroekonomické faktory – Zvyšující se úrokové sazby, inflace a možné zpomalení ekonomiky mohou ovlivnit poptávku po dražších elektromobilech.

A jaké můžou být Predikce na rok 2025 a dál? Jak už to znáte, můžou být optimistické, neutrální a pesimistické.

  • Optimistický scénář: Tesla úspěšně uvede nové modely, včetně levnějšího elektromobilu, a zvýší svůj podíl na trhu. Pokud se také podaří rozšířit technologii Full Self-Driving (FSD) do masového používání, může to přinést nový zdroj příjmů.
  • Neutrální scénář: Tesla se udrží na současné úrovni, ale její růst se zpomalí kvůli konkurenci a regulatorním překážkám. Akcie budou stagnovat nebo růst jen mírně.
  • Pesimistický scénář: Pokud se Tesle nepodaří ubránit tržní podíl proti BYD a dalším konkurentům a pokud politická kontroverze odradí více zákazníků, může to znamenat pokles prodejů i hodnoty akcií.

Závěrečné doporučení

Tesla zůstává atraktivní investicí pro dlouhodobé investory, kteří věří v inovace a vize Elona Muska. Avšak v krátkodobém horizontu se může jednat o volatilní akcii, kde by investoři měli zvážit potenciální rizika. Důležité bude sledovat výsledky příštích čtvrtletí, tempo expanze na nové trhy a vývoj FSD technologie.